Pocztówka z Europy

   
 

 

W ramach Europejskiego Dnia Języków, w naszej szkole odbył się konkurs graficzny „Pocztówka z Europy”. Wzięło w nim udział 27 uczniów ze szkoły podstawowej. Celem konkursu było popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o architekturze, przyrodzie i kulturze krajów Europy oraz zachęcenie wszystkich do ich poznania i zwiedzania a także posługiwania się językami obcymi podczas zagranicznych wyjazdów. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 2 października.  Jury konkursu w składzie: p. Regina Hermanowicz,  p. U. Jurzyk i p. E. Głuchowska wybrało laureatów konkursu. Są nimi:

 I kategoria (klasy I-IV)

I miejsce - Julia Kurowska kl. IIIa

II miejsce ex aequo - Filip Bryzek kl. IVa, Jakub Wisiński kl. IVb

 I kategoria (klasy V-VIII)

I miejsce - Filip Stępniewski kl. IVa

II miejsce - Cezary Kozakowski kl. IVa

III miejsce - Aneta Lendzion kl. IVb

Życzymy dalszych sukcesów!

Poniższe prace przedstawiają  krajobrazy, zabytki, urokliwe miejsca, czy też najpiękniejsze zakątki Europy, przedstawione w formie pocztówki.

printed in Spain EDITORIAL FISA ESCUDO DE ORO, S.A.   L. Domingues S.A.

printed in Italy Grafiche Milan Cards (MI)    Editrice Millenium s.r.l. ALCALDE DE MOSTOLES Barcelona
Hanna Świder kl. Ia

Santiago de Compostela

Hanna Świder kl. Ia

Rzym

Michał Durka kl. Ib

Pineda de Mar

miasto w północno-zachodniej Hiszpanii, w prowincji  A Coruña, stolica regionu Galicja. Położone na zachodnim pogórzu Gór Kantabryjskich, ok. 35 km od wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Miejsce spoczynku Św. Jakuba Większego jednego z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa Chrystusa. Od średniowiecza znany ośrodek kultu i cel pielgrzymek.

stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju nad rzeką Tyber i Morzem Śródziemnym. Centrum administracyjne ma powierzchnię 1287 km² i liczbę ludności 2 868 104, będąc czwartym co do wielkości miastem Unii Europejskiej.

miasto i gmina we wschodniej Hiszpanii, w Katalonii, w comarce Maresme. Znajduje się między Calellą a Santa Susanną. Liczy ok. 25,5 tys. mieszkańców. Na zdjęciu najbardziej gorące miejsce letniego wypoczynku.

Costa del Maresme (pol. Wybrzeże Maresneńskie) – region turystyczny w północno-wschodniej Hiszpanii (w granicach administracyjnych Katalonii), rozciągający się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Termin Costa del Maresme pochodzi od nazwy comarki, w której położony jest ten odcinek wybrzeża (comarki Maresme). W szerszym ujęciu Costa del Maresme stanowi fragment (południową część) Costa Brava. Występuje tu łagodny klimat śródziemnomorski.

 

         

printed in England J. SALMON LTD., SEVENOAKS, KENT

printed in CROATIA Visa MG Zagreb photo: Sven Dullaert
Paulina Fijołek  kl. IIa

Londyn

Paulina Fijołek  kl. IIa

Biograd

Paulina Fijołek  kl. IIa

Temse

stolica i największe miasto Wielkiej Brytanii i Anglii, położone w jej południowo - wschodniej części, nad Tamizą. Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Jest trzecim co do wielkości miastem Europy, po Moskwie i Stambule; jest także największym miastem Unii Europejskiej i jednym z większych miast świata zarówno w skali samego miasta, jak i aglomeracji. Liczba mieszkańców Londynu (w granicach tzw. Wielkiego Londynu)wynosi ok. 8,4 mln.  Na zdjęciu Buckingham Palace, Tower Bridge, Big Ben Tower of London i St. Katherine Dock. miasto w północnej Dalmacji w Chorwacji, między Zadarem a Szybenikiem. Leży nad Morzem Adriatyckim naprzeciwko wyspy Pašman. Należy do Zadarskiej županiji. Miejscowość ma długie tradycje turystyczne. gmina położona w prowincji Flandrii Wschodniej, w Belgii. Na zdjęciu widok na centrum Tense na tle pięknego nieba i w odbiciu w lustrze wody.

 

printed in NORWAY     foto: NK/Husmo Foto

printed in Italy Grafiche Milan Cards (MI)    Editrice Millenium s.r.l. www. guneykartpostal.com
Maria Kozakowska  kl. IIa

Lofoty-kraina nieziemskich widoków

Szymon Okliński  kl. IIb

Rzym

Aleksandra Moskwiak  kl. IIb

Turcja

 

Na zdjęciu widok na wioskę rybacką Hamnøy oraz Lofoty (norw. Lofoten) – archipelag na Morzu Norweskim u północno-zachodnich wybrzeży Norwegii, ciągnący się na długości 112 km od maleńkiej wysepki Røst na południu po wąską cieśninę Roftsundet, oddzielającą go od archipelagu Vesterålen. Od stałego lądu oddzielony cieśniną Vestfjorden.

 

stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju nad rzeką Tyber i Morzem Śródziemnym. Centrum administracyjne ma powierzchnię 1287 km² i liczbę ludności 2 868 104, będąc czwartym co do wielkości miastem Unii Europejskiej. – państwo położone w Azji Zachodniej na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie Południowo-Wschodniej, ze stolicą w Ankarze. Graniczy w Europie z Bułgarią i Grecją, natomiast w Azji z SyriąIrakiemIranemAzerbejdżanemArmenią i Gruzją. Część europejska – wschodnia Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej Morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i Morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).

   

printed in SPAIN    photo: Tullio Gatti

Editions CHANTAL, 74, rue des Archives, Paris EXCLUSIVA DE MANUEL BRITO AUYANET
Julia Kurowska kl. IIIa

Majorka

Julia Kurowska kl. IIIa

Paryż

Julia Kurowska kl. IIIa

De Gran Canaria

największa w archipelagu Balearów wyspa hiszpańska na Morzu Śródziemnym o długości około 100 km i powierzchni 3640 km². Zamieszkuje ją około 859 289 mieszkańców. Głównym miastem i stolicą wyspy jest Palma de Mallorca. stolica i największe miasto Francji, położone w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną. Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Na zdjęciu najbardziej rozpoznawalny jego symbol - Wieża Eiffla. należąca do Hiszpanii wyspa na Oceanie Atlantyckim, w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Leży nieopodal północno-zachodnich wybrzeży Afryki, wraz z całym archipelagiem zaliczana jest do Makaronezji. Razem z wyspami Lanzarote i Fuerteventura tworzy prowincję Las Palmas. Stolicą wyspy jest miasto Las Palmas. Wyspa zajmuje centralne miejsce w archipelagu kanaryjskim i jest usytuowana pomiędzy Teneryfą a Fuerteventurą.

Armenio Almeida: 925164777

photos: H. Marcou, Y. Legal, N. Millot, B. Stichelbaut DI. EDIT. s.r.l. Roma
Krzysztof Świder kl. IIIa

Ponte De Lima

Adam Piechowicz kl. IIIa

Wybrzeże Côte d'Amour

Krzysztof Świder kl. IIIa

Rzym  

miejscowość w Portugalii położona w dystrykcie Viana do Castelo nad rzeką Limą. Jest to jedna z najstarszych portugalskich miejscowości, założona przez Rzymian jako osada przy drodze łączącej Bragę na południu z Compostelą i Lugo na północy. Miejscowość słynie także ze swojego poniedziałkowego targu, który jest uznawany za jeden z największych w całym kraju. wyznacza obszar wybrzeża zachodniej Francji , od "Le Tra- cict de Pen Bé" do ujścia Loary w Saint-Nazaire , które znajdują się zarówno w departamencie Loire-Atlantique , w regionie Pays de la Loire, ale wiele gmin Côte d'Amour jest również częścią tego, co nazywa się teraz Bretagne Plein Sud. stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju nad rzeką Tyber i Morzem Śródziemnym. Centrum administracyjne ma powierzchnię 1287 km²     i liczbę ludności 2 868 104, będąc czwartym co do wielkości miastem Unii Europejskiej.

 

foto: John Copland Photography

www.ajax-editions.com
Nikola Durka kl. IVa

Portugalia

Patrycja Koper kl. IVa

Atrakcje Prowansji

państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera.  to przede wszystkim jej piękne miasta, m.in.: Nîmes – miasto i gmina w południowo-wschodniej Francji, w regionie Oksytania, na Nizinie Langwedockiej, na zachód od doliny dolnego Rodanu, Saint-Rémy – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Delta Rodanu, Tarascon, gdzie znajduje się średniowieczny zamek, budowany od 1401 r., ukończony przez René I Dobrego (René Ier d'Anjou le Bon) w II połowie XV wieku - jeden z pierwszych zwiastunów Renesansu w architekturze Francji; oraz Avignon - miasto jest dużym centrum kulturalnym i turystycznym. Corocznie od 1947 r. w Awinionie odbywa się festiwal teatralny (Festival d’Avignon). Na zdjęciu także piękna kraina geograficzna Camargue, na której żyje około 400 gatunków rzadkich w Europie ptaków (m.in. największa na kontynencie kolonia lęgowa flamingów), a także innych zwierząt (w tym słynne dzikie białe "konie z Camargue"). Roślinność to głównie słonorośla i tamaryszek.

printed in England J. SALMON LTD., SEVENOAKS, KENT

photo: Arnar Bergur Guojónsson PHOTO: Rafn Jord, Fredrik Holm, Nordurljos
Filip Bryzek kl. IVa

Bournemouth

Filip Bryzek kl. IVa

Islandia

Filip Bryzek kl. IVa

Islandia

miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Dorset, w dystrykcie, położone nad kanałem La Manche. Jest jednym z ulubionych nadmorskich kurortów Anglików, cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza wśród londyńczyków. Dzięki piaszczystej plaży i naturalnym warunkom do uprawiania sportów wodnych, znajduje się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych miejscowości tego typu na świecie. Wzdłuż plaży rozlokowane są duże wille, hotele i pensjonaty. Na szczytach klifów znajdują się liczne parki i ogrody z pięknymi wąwozami, gdzie można spotkać np. wiewiórki.  państwo położone w Europie Północnej, na wyspie Islandia i kilku mniejszych wyspach,m.in. archipelag Vestmannaeyjar w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Stolicą państwa jest Reykjavík. Zgodnie z nazwą, Islandia znaczy „kraj lodu". Na zdjęciu  atrakcje przyciągające turystów z całego świata : zorza polarna, błękitna laguna, Reykjavik (stolica państwa i jego flaga), konie islandzkie, czynny wulkan Eyjafjallajökull, wulkan Brennisteinsalda jeziora Jökulsárlón i Mývatn a także:

Leirhnjúkur – rozległy teren wulkaniczny z siarkowymi gorącymi źródłami oraz polami popiołu wulkaniczn

maskonur przypominający papugę - symbol a zarazem przysmak Islandii 

 Svartifoss ( Black Falls ) to wodospad w Skaftafell w Parku Narodowym Vatnajökull, otoczony ciemnymi kolumnami lawy, które dały początek jego nazwie,

wodospad Seljalandsfoss znajdujący  się w regionie południowym oraz  Srtokkur - to jeden z niewielu naturalnych gejzerów, które często i niezawodnie wybuchają.

 

photo: Vilhelm Gunnarsson

photo: Pórhallur Birgisson Foto: Forlaget Svanen
Jakub Wisiński kl. IVb

Islandia

Jakub Wisiński kl. IVb

Islandia   - Błękitna Laguna

Jakub Wisiński kl. IVb

Kopenhaga

Islandia słynie z geologicznych cudów natury. Pełno tutaj wulkanów, rozległych pól lawowych, gejzerów, obszarów geotermalnych z ekshalacjami wulkanicznymi, a także naturalnych gorących źródeł. I właśnie Błękitna Laguna często jest rozumiana jako naturalne, lecz zagospodarowane na rzecz turystów, gorące źródło.

Wody geotermalne w połączeniu z krzemionką, minerałami i algami nadają lagunie jej wyjątkowy niebieski kolor i korzystne właściwości. Kąpiel w błękitno-mlecznym basenie oraz nałożenie na twarz gęstego błota poprawia kondycję skóry, co jest zauważalne od razu, a także wspomaga leczenie różnorodnych chorób.

stolica i największe miasto Danii położone na wschodnim wybrzeżu wyspy Zelandia i częściowo Amager. Na zdjęciu znajdują się: Opera w Kopenhadze (jeden z najnowocześniejszych teatrów operowych na świecie  na wyspie Holmen w centrum miasta.)

widok na Dzielnicę Łacińską

posąg Małej Syrenki dłuta Edvarda Eriksena, przedstawiający postać z baśni Hansa Christiana Andersena, znajdujący się w porcie w Kopenhadze.

Nyhavn (dosłownie: Nowy Port) – kanał i ulica położona między Kongens Nytorv a przystanią. Fasady domów pomalowane są charakterystycznymi jaskrawymi kolorami. Ulica jest atrakcją turystyczną, ponadto znajduje się tu przystań turystyczna.

most nad Sundem między Danią a szwedzkim Malmö - od 1 lipca 2000

Amagertorv część deptaka Strøget, określany jako najbardziej centralny plac w środkowej Kopenhadze w Danii.  

 

Tisak MORE, Rijeka

Printed in E. U. LAMBERT SOUVENIRS -3 Whitehall, London SW1A 2DD Photos: Christophe Potigny
Klaudia Fijołek kl. Va

Biograd

Klaudia Fijołek kl. Va

Tower Bridge

Klaudia Fijołek kl. Va

Flandria Zachodnia

miasto w północnej Dalmacji w Chorwacji, między Zadarem a Szybenikiem. Leży nad Morzem Adriatyckim naprzeciwko wyspy Pašman. Należy do Zadarskiej županiji. Miejscowość ma długie tradycje turystyczne.  most zwodzony w Londynie przeprowadzony przez Tamizę w pobliżu Tower of London, od której bierze swą nazwę. Charakterystycznym elementem mostu są dwie wieże główne, połączone u góry dwoma pomostami - kładkami dla pieszych - zawieszonymi 34 m nad jezdnią i przeszło 44 m nad oznaczeniem górnego poziomu w rzece. Środkową część mostu stanowią dwa podnoszone przęsła - urządzenia dźwigowe z przeciwciężarem. Są to dwa gigantyczne skrzydła, każde o wadze 1 200 ton, uniesione w górze, tworzące z płaszczyzną jezdni kąt 86 stopni. Pierwotnie most miał kolory w tonacji beżowej. W 25. rocznicę koronowania królowej Elżbiety II (1977) przemalowano go na kolory: niebieski, biały i czerwony. Obecna kolorystyka mostu (biało-niebieska) istnieje od 2010. prowincja w zachodniej Belgii, nad Morzem Północnym. Jej stolica to Brugia. Graniczy z Holandią oraz prowincjami: Flandria Wschodnia i Hainaut. Zajmuje powierzchnię 3151 km². Flandrię Zachodnią zamieszkuje  1 138 503 osób. Prowincja podzielona jest na 8 dystryktów oraz 64 gminy.

 

foto: Petr Salek

Cezary Kozakowski kl. Va

Praga

stolica i największe miasto Czech, położone w zachodniej części kraju, w środkowej części krainy Czechy, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego. Na zdjęciu panorama miasta w 3D.

 

PHOTO: Felix Jesus Corral

Tullio Gatti PHOTO GALLERY
Cezary Kozakowski kl. Va

Madryt

Cezary Kozakowski kl. Va

Lanzarote

 stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju na Wyżynie Kastylijskiej u podnóża Sierra de Guadarrama nad rzeką Manzanares. Madryt znany jest z bogatych muzeów zwłaszcza Prado – jednego z najważniejszych w świecie. Na zdjęciu Plaza Mayor (jeden z najbardziej znanych placów w Madrycie, Katedra Batki Bożej Almudena - główna świątynia rzymskokatolicka, Pałac Kryształowy w całości ze stali i szkła, skąd bierze swą nazwę. Warto także wspomnieć o Plaza de Toros czyli Arenie walk byków miejscu gdzie odbywa się korrida. należąca do Hiszpanii wyspa pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Atlantyckim, należąca do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Na zdjęciu punkt widokowy Mirador der Rio, Monumento al Campesiono (pomnik stworzony na cześć ciężko pracujących na polach  rolników), Park Narodowy Timanfaya, Ogród Kaktusów oraz  jaskinie  Jameos del Agua i Cueva de los Verdes.

COPYRIGHT BY Michalis Toubis S.A. Editions, Nisiza Karela

Photographs: sigosig.com I no: 0006 Foto Raymond S.A.
 Emilia Stępniewska kl. Va 

Delfy  

 Emilia Stępniewska kl. Va 

Islandia

Miami Platja
prastare miasto i świątynia grecka u stóp Parnasu, 13 km od Zatoki Korynckiej, na jednej z dróg prowadzących z Termopili na Peloponez. Aktualnie Delfy, to nazwa miejsca archeologicznego i miejscowości, odległej ok. 165 km od Aten.  państwo położone w Europie Północnej, na wyspie Islandia i kilku mniejszych wyspach, m.in. archipelag Vestmannaeyjar w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Stolicą państwa jest Reykjavík. Zgodnie z nazwą, Islandia znaczy „kraj lodu". Costa Daurada(pol. Złote Wybrzeże) – region turystyczny w północno-wschodniej Hiszpanii (w granicach administracyjnych Katalonii), rozciągający się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, słynie z rozległych i piaszczystych plaż.

   

EDICIONI INDACO S.N.C.-Roma

Photographs: Alvaro Da Silva, J. Martinez Edition: PetrosSophocleous, Larnaka Cyprus
 Filip Stępniewski kl. Va 

Rzym  

Filip Stępniewski kl. Va 

 Teneryfa

Filip Stępniewski kl. Va 

Cypr

stolica i największe miasto Włoch w którym zobaczyć możemy min.  Koloseum, Fontaine de Trevi – najbardziej znaną barokowa fontannę w Rzymie, Plac Świętego Piotra, Piazza Navona oraz Schody Hiszpańskie – scenograficzne schody w Rzymie, w rione Campo Marzio, rokokowe, wzniesione w latach 1723–1725 według projektu Francesca De Sanctisa i Alessandra Specchiego; schody prowadzą z pl. Hiszpańskiego do kościoła Trinità dei Monti. przedstawiona na zdjęciu to: delfiny w ich naturalnym środowisku, zróżnicowana flora i fauna oraz playa de las americas - centrum turystyczne zlokalizowane na południu Teneryfy, jednej z Wysp Kanaryjskich (Hiszpania). Rozciąga się od zachodniej strony góry Chayofita do plaży El Bob.  jest państwem położonym na wyspie o tej samej nazwie znajdującej się w zachodniej Azji we wschodniej części Morza Śródziemnego, której powierzchnia wynosi 9,3 tys. km2.

PHOTO: Nicolas Keil                   Editions A. LECONTE

Editions A. LECONTE Foto: A. Campana-Barcelona
 Antoni Szczygielski  kl. Va 

Luwr  

 Antoni Szczygielski  kl. Va 

 Łuk Triumfalny

 Antoni Szczygielski  kl. Va 

Andora

Piramida Luvru - to piramida ze szkła i metalu w środku dziedzińca Napoleona z Luwru w Paryżu. Mieści główne wejście do muzeum. Został zainaugurowany 30 marca 1989  i otwarte dla publiczności 1 kwietnia 1989r. Piramidę  zaprojektował architekt chińsko - amerykański Ieoh Ming PeiMetalowa konstrukcja podtrzymująca szklaną elewację wykonana jest ze stali i aluminium i waży 200 ton; to 21,64 metra na kwadratowej podstawie 35,42 metra. Pokryta jest 603 diamentami i 70 szklanymi trójkątami i jest pierwszą większą konstrukcją stosującą szkło laminowane . Łuk Triumfalny (fr. Arc de triomphe de l’Étoile) – pomnik stojący placu Charles’a de Gaulle’aParyżu. Znajduje się w 8. dzielnicy, na zachodnim skraju Pól Elizejskich. Jest to ważny element architektury Paryża, stanowiący zakończenie perspektywy Pól Elizejskich. Łuk został zbudowany dla uczczenia tych, którzy walczyli i polegli za Francję w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Na zdjęciu widok z Wieży Eiffla.  (katal. Principat d’Andorra, nazwa historyczna (tradycyjna) - małe państwo w południowo-zachodniej Europie, bez dostępu do morza. Leży w Pirenejach, granicząc od północy z Francją, a od południa z Hiszpanią. Nazwa pochodzi prawdopodobnie z nawarryjskiego słowa anduriall – kraj pokryty zaroślami. Są też inne teorie, np. od słowa hiszpańskiego andar – chodzić. Andora leży w całości na terenie Pirenejów, co już samo w sobie czyni z niej idealne miejsce dla każdego, kto lubi spędzać swój czas w górach.

PHOTO: Snore Aske

Photo: R. Donate Printed in E. U. LAMBERT SOUVENIRS -3 Whitehall, London SW1A 2DD
Aneta Lendzion kl. Vb

Norwegia

Aneta Lendzion kl. Vb

Teneryfa

Oliwia Kozłowska kl. Va

Tower Bridge  

państwo w Europie Północnej będące monarchią konstytucyjną, którego terytorium obejmuje zachodnią i północną część Półwyspu SkandynawskiegoJan MayenSvalbardWyspę Bouveta i Lofoty. Ma łączną powierzchnię 385 252 km² i liczy 5 165 802 mieszkańców (2015). Graniczy ze Szwecją niemal na całej długości granicy; znacznie krótsze odcinki oddzielają Norwegię od Finlandii i Rosji. Kraj ma również granicę morską (przez cieśninę Skagerrak) z Danią. Stolicą Norwegii jest Oslo. Długa, licząca ponad 20 tys. kilometrów linia brzegowa znana jest z charakterystycznych zatok, tzw. fiordów. Nazwa kraju pochodzi od staronordyckiego nord vegen (pol. droga na północ).  Zdjęcie przedstawia:

Parque Marítimo César Manrique - kompleks rozrywki, zaprojektowane przez architekta César Manrique , znajduje się w mieście Santa Cruz de Tenerife. Zajmuje 22 000 metrów kwadratowych i został zainaugurowany w 1995 roku. W kompleksie znajdują się elementy natury, takie jak skały wulkaniczne, palmy i rośliny ozdobne

Pico del Teide – szczyt wulkaniczny położony na wyspie Teneryfie. Szczyt ten o wysokości 3718 m n.p.m. i wysokości od dna morza około 7500 metrów jest najwyższym szczytem w Hiszpanii i najwyższym szczytem na jakiejkolwiek atlantyckiej wyspie.

Drago en Flor (Icod de los Vinos) - gmina i miasto otoczone żyzną doliną, w której istotną gałęzią gospodarki jest uprawa bananowcówsadownictwo i uprawa winorośli. Miasto jest również celem wycieczek, ponieważ znajduje się tam najstarsza na Teneryfie dracena, zwana Drzewem Smoczym. Inne elementy przyrody na zdjęciu  to: hibiscus, orka, hiszpański zachód słońca

oraz

Porís de Abona , znany również po prostu jako El Porís , jest jedną z populacji, które tworzą gminę Arico.

 most zwodzony w Londynie przeprowadzony przez Tamizę w pobliżu Tower of London, od której bierze swą nazwę.

 

2012, GPK ir Ko

 Aleksandra Duszek kl. VIb 

Wilno

stolica Litwy, wielki ośrodek religijny; ponad 40 kościołów rzymskokatolickich, w tym: sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiejsanktuarium Miłosierdzia BożegoBazylika archikatedralna, a także ok. 20 cerkwi prawosławnych, kościoły protestanckie, 3 synagogi żydowskie, kienesa karaimska, cerkiew staroobrzędowców i meczet (obecnie nieistniejący).

 

2012, GPK ir Ko

 Aleksandra Duszek kl. VIb 

Troki

Zamek w Trokach – zamek położony na jeziorze Galwe na Litwie w miejscowości Troki. Obiekt jest w znacznym stopniu rekonstrukcją z 2 poł. XX wieku. Zamek został wzniesiony w XIV–XV w. przez wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda, który w 1430 zmarł na zamku. Troki były w tym okresie ważnym ośrodkiem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Począwszy od XVII w. zamek popadał w ruinę. Przed II wojną światową polscy historycy sztuki rozpoczęli zabezpieczanie obiektu, a w latach 1951–1961 zostały w nim podjęte prace rekonstrukcyjne, które nadały mu obecny kształt. Zamek jest dziś ważną atrakcją turystyczną Litwy. Charakterystyczny układ symetrycznego zespołu dwóch połączonych naprzeciwległych budynków i wieży wjazdowej na osi dziedzińca zdradza inspirowanie się projektanta Zamku Górnego w Trokach gotyckimi zamkami z terenu Mazowsza, takimi jak: BorysławiceLiw, Łowicz.

 

    

KARDORAMA, P.O. BOX 85,

LASER PRINT by RotalSele Photo: David Sellman
Adrian Dołęga kl. VIb 

Londyn

Adrian Dołęga kl. VIb 

Wenecja

Adrian Dołęga kl. VIb 

miejscowości w hrabstwie Warwickshire

Na zdjęciu  znane symbole Londynu:

London Eye (Londyńskie Oko), ukończone w 1999 r., nazywane również Millennium Wheel (Koło Milenijne) – koło obserwacyjne (diabelski młyn) znajdujące się w dzielnicy Lambeth w Londynie, na południowym brzegu Tamizy.  Koło ma wysokość 135 metrów, a jego pełny obrót trwa około 30 minut.

Parlament brytyjski -dwuizbowy najwyższy organ prawodawczy. Te dwie izby to Izba Lordów oraz Izba Gmin Jego władztwo rozciąga się na Zjednoczone Królestwo oraz brytyjskie terytoria zamorskie. Na jego czele stoi monarcha brytyjski, obecnie królowa Elżbieta II. Siedzibą obu izb parlamentu jest Pałac Westminsterski w Londynie.

to miasto odwiedzane każdego roku przez 30 milionów turystów. Położone jest na bagnistych wysepkach Adriatyku i tworzy zespół mostów oraz kanałów. Swoista architektura i nietypowe położenie miasta sprawiły, że zostało ono w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poza zwiedzaniem najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w Wenecji, warto wybrać się na rejs tramwajem wodnym bądź gondolą. W Wenecji pełno jest przytulnych kawiarenek, usytuowanych w każdym zakątku miasta. W letnie dni znajdziemy tam ochłodę, napijemy się aromatycznej kawy i zjemy lodowe przysmaki. Wieczorami za to poobserwujemy życie nocne i sprawdzimy, jak spędzają czas mieszkańcy, wędrując krętymi uliczkami i odpoczywając na ławkach w wybrukowanych zaułkach. Henley-in-Arden – miasto w Anglii, położone 23 km od Birmingham i 13 km od Stratford-upon-Avon, w dolinie rzeki Alne. W 2001 roku liczyło 2011 mieszkańców.

Welford-on-Avon – wieś w Anglii, w dystrykcie Stratford-on-Avon. Leży 19 km na południowy zachód od miasta Warwick i 136 km na północny zachód od Londynu.

Aston Cantlow – wieś w Anglii, w dystrykcie Stratford-on-Avon. Leży 15 km na zachód od miasta Warwick i 141 km na północny zachód od Londynu. Miejscowość liczy 1674 mieszkańców.

Walcot – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Shropshire, w dystrykcie (unitary authorityTelford and Wrekin. Leży 11 km na wschód od miasta Shrewsbury i 215 km na północny zachód od Londynu.

Photo: Niels Christiansen

Photo: Norman Blakeney. courtesy: P. Kelly  ART JONESKO KY
Oliwia Kopeć kl. VIb 

Dania

Oliwia Kopeć kl. VIb 

Irlandia

Oliwia Kopeć kl. VIb 

Pori

Kronborg – zamek znajdujący się w duńskim mieście Helsingør, nad cieśniną Sund oddzielającą Danię od Szwecji, zlokalizowany na najdalej wysuniętym na wschód cyplu. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Symbol duńskiego panowania nad Cieśninami Duńskimi. Kościół St MacCullins znajduje się w Lusku i jest jedną z najstarszych  kościelnych osiedli w Irlandii, datowaną na V wiek (zbudowany w 1924 roku). Poprzedni kościół znajdował się w tym samym miejscu, zbudowanym w 1809 roku, kiedy w 1922 roku został uznany za niebezpieczny i zastąpiony budynkiem dzisiejszym. Jednak parafia pochodzi z 1669 roku. (szw. Björneborg) – miasto położone w południowo-zachodniej Finlandii, u ujścia rzeki Kokemäenjoki do Zatoki Botnickiej. Położone w prowincji Finlandia Zachodnia. Główne miasto regionu Satakunta. Port morski. Miejsce corocznego międzynarodowego festiwalu jazzowego Pori Jazz.

 

Photo: Niels Christiansen

Photo: Paco Dalmau  Photo: Buenos Dias Handberg, Mayer, Palffy
Maciej Miechowiecki - klasa VIb

Praga

Maciej Miechowiecki - klasa VIb 

LLoret De Mar

Maciej Miechowiecki - klasa VIb

Wiedeń

stolica i największe miasto Czech, położone w zachodniej części kraju, w środkowej części krainy Czechy, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego. Na największym zdjęciu  Most Karola na rzece Wełtawa z pięknym widokiem na miasto. miasto w Hiszpanii, w prowincji Girona, na Costa Brava w Katalonii. Znany kurort oraz uzdrowisko. Miasto zostało założone w 1409 roku przez piratów z Tossa de Mar jako baza wypadowa ataków na aragońskie statki. Znajduje się tu także budynek, w którym przebywał Francisco Franco. Lloret był miejscem akcji polskiego serialu Pamiętniki z wakacji, emitowanego od 2011-2013 produkowanego przez Polsat. – stolica i największe miasto w Austrii położone w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem oraz miasto statutarne tworzące jednocześnie odrębny kraj związkowy. Wiedeń jest ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim, turystycznym i kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym.

Photo: Xavier Catalan

Photo: Paco Dalmau  Printed in the EU     FISA
Paulina Dołęga - klasa VIb

Barcelona

Paulina Dołęga - klasa VIb 

Heringsdorf

Paulina Dołęga - klasa VIb

Londyn

- miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym, około 110 km na południe od grzbietu Pirenejów i granicy hiszpańsko-francuskiej. Stolica prowincji o tej samej nazwie oraz wspólnoty autonomicznej Katalonii. Drugie co do wielkości miasto Hiszpanii. miejscowość i gmina w Niemczechkraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Vorpommern-Greifswald, położona na wyspie Uznam. Obejmuje dzielnice: AhlbeckBansin, Heringsdorf, jak również Gothen, Bansin-Dorf, Neu-Sallenthin, Alt-Sallenthin i Sellin

Gmina leży we wschodniej części wyspy i graniczy z polskim miastem Świnoujście.

– stolica i największe miasto Wielkiej Brytanii nad Tamizą. Na zdjęciu Westminster Abbey, Piccadilly Circus, London Buses, Tower of London, Budynek Parlamentu, Pałac Buckingham i zmiana warty, Tower Bridge, London Eye, Big Ben, Trafalgar Square i Katedra Św. Pawła.

   

U.P.C. Skopja Vas PRI Celju

Printed in Greece  Printed in Italy
Maria Dołęga - klasa VIIb

Postojna

Maria Dołęga - klasa VIIb

Akropol

Maria Dołęga - klasa VIIb

Bazylika Św. Marka

(słoweń. Postojnska jama) – jaskinia słoweńska w pobliżu miasta Postojna mająca blisko 20 km podziemnych sal i korytarzy, udostępniona została turystom już na początku XIX wieku. Trasa turystyczna o długości 5,5 km zajmuje tylko 1,5 godziny, gdyż 4-kilometrowy odcinek tzw. Starego Korytarza pokonuje się kolejką elektryczną. Do przejścia pozostaje 1700 m.

Jaskinia wydrążona została w skałach przez rzekę Pivkę (dopływ Ljubljanicy). I starym korytem tej rzeki przebiega trasa turystyczna. Wokół mnożą się zadziwiające formy skalne. Wielometrowe żółto-beżowo-pomarańczowe nacieki, stalaktytystalagmity, kurtyny skalne.

Przy wejściu do jaskini ściany są wyraźnie osmalone. W jaskini panuje stała temperatura +8 °C.

Jedną z atrakcji jaskini w Postojnie jest występowanie bezokiego płaza – odmieńca jaskiniowego zwanego przez Słoweńców ludzką rybką. Żyje tylko w podziemnych wodach dynarskiego krasu. Płaza można zobaczyć w specjalnym podziemnym baseniku.9 km od wejścia do jaskini znajduje się Predjamski Grad, czteropiętrowy zamek zamykający wejście do kolejnej jaskini pod 120-metrową pionową skałą.

w starożytnej Grecji osiedle, miasto lub jego część znajdująca się na wysokim wzgórzu, cytadela z pałacami i świątyniami.

Pierwsze akropole pojawiły się w drugiej połowie II tysiąclecia p.n.e. w miastach kultury mykeńskiej. W późniejszych założeniach z okresu klasycznego funkcja mieszkalna zanikła i akropol służył głównie celom publicznym i potrzebom kultu religijnego. W okresie hellenistycznym(III – I wiek p.n.e.) nastąpiło zróżnicowanie funkcji – jedne miasta budowały akropol włączony w system obronny miasta (np. Priene), podczas gdy w innych przeznaczano go na budowle służące wyłącznie celom reprezentacyjnym (np. Pergamon).

Najsłynniejszym akropolem jest akropol ateński. Inne znane akropole znajdują się m.in. w MykenachTebachArgosKoryncie, Priene i Pergamonie.

(wł. San Marco) zbudowana została w Wenecji przy placu św. Marka dla pochowania jaego relikwii. W 828 roku kupcy weneccy wykradli jego szczątki z Aleksandrii i przywieźli na lagunę. Pomysł pochowania ciała ewangelisty związany jest z legendą, zgodnie z którą Marek podczas podróży morskiej do Rzymu zatrzymał się na lagunie. Tu ujrzał anioła, który słowami: Pax tibi, Marce evangelista meus, ujawnił jemu miejsce pochowania. Św. Marek został obwołany patronem niezależnej Wenecji (pod zwierzchnictwem Bizancjum był nim św. Teodor z Amasei). Skrzydlaty lew, symbol św. Marka, przytrzymujący otwartą księgę z wyrytymi słowami anioła stał się herbem republiki.

Photo: Marc Boseret
 Wiktoria Zakrzewska kl. VIIb 

Bruksela

 – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Zenne. Jest siedzibą króla i parlamentu belgijskiego, a ponadto jest siedzibą instytucji Unii EuropejskiejNATO i Euroatomu. Ważny ośrodek handlowy, bankowo-finansowy i kulturalno-naukowy kraju.

 

Photo: Simon Laszlo
 Wiktoria Zakrzewska kl. VIIb 

Budapeszt

 – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872–1873 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).

 

Źródło informacji: wikipedia.org oraz tłumaczenie informacji zamieszczonych na pocztówkach

Dziękuję wszystkim uczniom i rodzicom za zaangażowanie i udział w konkursie. Nie szczędziliście Państwo swojego czasu na zdobycie pocztówek od rodziny znajomych i przyjaciół z najdalszych części Europy. Przedstawienie wszystkich prac w wersji graficznej zajęło ponad tydzień, ale wybrać te najpiękniejsze nie było łatwo! Wyniki konkursu i wszystkie prace można oglądać na wystawie graficznej przygotowanej przez uczniów uczęszczających na zajęcia dodatkowe realizowane w ramach programu "Inwestycja w jakość kształcenia w Gminie Łuków".

  B. Wysokińska

   
 

           powrót...