Dzień Naleśnika

   
 

 

5 marca 2019r. na Praktycznych zajęciach językowych, realizowanych w ramach programu „Inwestycja w jakość kształcenia w Gminie Łuków, uczniowie świętowali Pancake Day czyli Dzień Naleśnika.

           To brytyjskie święto jest odpowiednikiem naszego Tłustego Czwartku. Podczas gdy my objadamy się niezliczoną ilością pączków, Anglicy jako przysmak wybrali nie mniej kaloryczne i słodkie naleśniki. Powód takiej decyzji jest bardzo prosty. W okresie Wielkiego Postu nie wolno było jeść jajek, ani pić mleka, dlatego właśnie ostatni dzień karnawału był dniem kulinarnej swobody i trzeba było wykorzystać te składniki, aby nie uległy zepsuciu czekając na Wielkanoc. Jedna z legend opowiadająca o początkach powstania tej tradycji mówi o kobiecie, która zaabsorbowana smażeniem naleśników straciła poczucie czasu i dopiero bijące dzwony kościelne przypomniały jej, że już najwyższy czas iść na nabożeństwo pokutne. Bojąc się, że spóźni się do spowiedzi, pobiegła w fartuszku i z patelnią, na której piekł się naleśnik prosto do kościoła.

           Po obejrzeniu prezentacji i poznaniu potrzebnego słownictwa uczniowie mieli możliwość udziału w praktyce w Pancake Race czyli w biegu z naleśnikiem. Ciekawą i smaczną, anglojęzyczną tradycję przedstawili w formie przygotowania własnych smakołyków. Powstała góra słodkich naleśników z mnóstwem konfitury, dżemu, bitej śmietany, owoców oraz czekoladowej posypki. Niestety, wszystkie te pyszności zbyt długo nie cieszyły oczu, ponieważ chęć ich zjedzenia wygrała z frajdą ich przygotowywania.

  opracowanie: B. Wysokińska

   
 

           powrót...