„Wielką siłę mam w sobie,

Nie muszę niczego się bać,

Mogę żyć po swojemu,

Na dobre i na złe.”

ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU W NASZEJ SZKOLE

   
 

 

Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu.

          Dnia  4 kwietnia w naszej szkole obchody zainicjowali uczniowie klas I-III, którzy wcześniej wykonali plakaty na temat autyzmu i zaprezentowali je na szkolnej gazetce. Tego dnia wszyscy uczniowie wraz z wychowawczyniami przyszli do szkoły ubrani w kolorze niebieskim, ponieważ to kolor solidarności z autyzmem. We współpracy ze Stowarzyszeniem „Labirynt” w Łukowie naszą szkołę odwiedziły panie Grażyna Kulik i Monika Siwiak przedstawiając w sposób bardzo przystępny pogadankę na temat autyzmu. Całość uzupełniła prezentacja multimedialna pt. „Duże sprawy”. Dzieci uświadomiły sobie, że osoby ze spektrum autyzmu, chociaż wyglądają zupełnie zwyczajnie, to odbierają świat inaczej niż większość z nas. Ważnym, a jednak miłym akcentem było utworzenie jednego wielkiego kręgu, podanie sobie rąk i wspólne zaśpiewanie piosenki „Wielka siła”. Dzieci wysłuchały również bajkę terapeutyczną „Sówka Kamila” na temat akceptacji odmienności. Podczas spotkania solidaryzując się z osobami ze spektrum autyzmu gospodarze każdej klasy przekazali uczniom NIEBIESKI KWIATEK „Widzę, rozumiem, pomagam”. Ostatnim punktem obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu było wyjście na teren przed szkołą i udział w symbolicznym  III Niebieskim Biegu.

        Wszystkie podjęte działania miały na celu podniesienie świadomości naszych uczniów na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób ze spektrum autyzmu. W ten sposób daliśmy znak społeczeństwu, że rozumiemy, akceptujemy i  pomagamy.

 

 

  opracowanie: E. Grom, A. Federczyk, M. Kozakowska, R.  Olszewska

   
 

           powrót...